Selvom Lunderskov B U15 Piger kæmpede bravt på hjemmebane, måtte de se sig besejret af FC Kolding Nord med 0-2 tirsdag eftermiddag. Trods et bittert resultat, viste holdet god sammenhold og kampgejst.
Træner Alex Thomsen gav efter kampen udtryk for en vis skuffelse over resultatet. "Det var ærgerligt. Jeg synes vi spillede en fin kamp, hvor vi kæmpede godt for hinanden," lyder det fra Thomsen, der kunne se sit hold komme under pres sent i kampen. En sen scoring fra FC Kolding Nord blev skæbnesvanger, og da holdet satsede yderligere for at udligne, endte de med at indkassere endnu et mål.
Trods nederlaget var der alligevel lyspunkter at tage med fra kampen. "Der var godt humør, og vi kæmpede alt, hvad vi kunne," fortæller Alex Thomsen. Især holdets sammenhold og moral efter en nylig turneringsrejse til Holland blev fremhævet som positive elementer.
Ser man fremad, har Lunderskov B U15 Piger klare mål for forbedringer. Thomsen uddyber: "Vi skal være mere farlige foran. Vi skal afslutte mere og bruge fløjene noget mere." Fokus vil fremover være på at styrke den offensive struktur og udnytte bredden på banen bedre.
Alex Thomsen ønskede også at fremhæve hele holdets indsats. "Det var tydeligt at vi lige var kommet hjem fra en turnering i Holland, og vi viste stor tillid til hinanden," siger Thomsen, der understreger værdien af kollektiv indsats og tillid i holdets præstation.
Selvom resultatet ikke blev, som de havde håbet, var det en holdindsats, der vidner om en gruppe spillere i konstant udvikling.
Næste kamp for Lunderskov B U15 Piger er et opgør imod Blåbjerg Fodbold. Det udspiller sig i Outrup Idrætscenter d. 10. juni klokken 18:30.
Kampens resultat: 2-0 til FC Kolding Nord
Række: U15 Piger Liga 3 (2010) 11:11/9:9 - forår 2025, Pulje 886