Lørdag var der fest på Lunderskovs hjemmebane, da U12 Pigerne sikrede sig en overbevisende sejr på 6-0 mod Jelling FS/FC GOG. Især Josefine Tranholm stjal rampelyset med hele fem scoringer.
Træner Søren Tranholm beskrev en kamp, hvor alt syntes at klappe. Med Victoria som en sikker sidste skanse i målet og et forsvar, der ryddede op foran hende, var kampen præget af både solid struktur og glimtende angrebsspil. "Det var to stolte trænere, der så kampen i dag," udtrykte han tilfreds over holdets samlede optræden.
Lunderskov B's styrke viste sig i deres evne til at operere som én enhed. Tranholm fremhævede især, hvordan spillerne bakkede hinanden op: "Vi spillede som en samlet enhed hvor alle bakkede hinanden op."
Han var dog også ærlig omkring fremtiden: "Tja, det er svært rigtigt at sætte fingeren på noget... men mon ikke vi finder på noget vi kan arbejde med," lød det humoristisk fra træneren.
I en kamp hvor mange leverede på et højt niveau, var det alligevel Josefine Tranholm der skilte sig ud med sine fem mål. "Hele holdet spillede en rigtig god kamp, og Josefine Tranholm lyste op med 5 mål," roste Søren.
Josefine selv supplerede billedet med sin egen reaktion: "Vi spillede en rigtig fin kamp, førte 4-0 ved pausen og scorede 2 rigtig flotte mål i anden halvleg."
Med denne holdindsats og de individuelle præstationer i ryggen ser Lunderskov B U12 Pigerne frem til næste udfordring, men det er helt sikkert, at denne præstation vil være en, de kan bygge videre på.
Næste kamp for Lunderskov B U12 Piger er et opgør imod Vonsild FK. Det udspiller sig i CORYHEX PARK (Vonsild) d. 1. juni klokken 10:30.
Kampens resultat: 6-0 til Lunderskov B U12 Piger
Række: U12 Piger B2 (2013) 8:8 - Forår 2025, Pulje 66
4' | 1-0 | Josefine Tranholm |
16' | 2-0 | Josefine Tranholm |
25' | 3-0 | Josefine Tranholm |
29' | 4-0 | Josefine Tranholm |
42' | 5-0 | Josefine Tranholm |
50' | 6-0 | Leonora Bank |

